Η κλήρωση στο Basketball Champions League | okoursaros

Η κλήρωση στο Basketball Champions League

Μοιράσου το άρθρο:

Οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων: της τροπαιούχου ΑΕΚ, του ΠΑΟΚ, του Άρη και του Προμηθέα

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η κλήρωση για το Basketball Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, με την ΑΕΚ να θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο της, που σήκωσε τον Μάιο στον ουρανό του κλειστού στο ΟΑΚΑ.

Ο Άρης ήταν δεδομένο ότι θα είχε δύσκολο έργο, καθώς θα χρειαστεί να περάσει τρεις γύρους για να μπει στους ομίλους, ωστόσο και για τις υπόλοιπες τρεις ελληνικές ομάδες, η κλήρωση δεν ήταν και τόσο ευνοϊκή.

Η Ένωση κληρώθηκε να παίξει στον τρίτο όμιλο με Μπάμπεργκ (Γερμανία), Νίμπουρκ (Τσεχία), Ντιζόν (Γαλλία), Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Φουενλαμπράδα (Ισπανία), Εσκίσεχιρ (Τουρκία) και μία ομάδα από τα προκριματικά.

Ο τρίτος της Basket League, ΠΑΟΚ, θα παίξει στον δεύτερο όμιλο Βενέτσια (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Όπαβα (Τσεχία), Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Βόννη (Γερμανία) και δύο ομάδες από τα προκριματικά.

Η έκπληξη του ελληνικού πρωταθλήματος, Προμηθέας Πατρών, που θα κάνει ντεμπούτο σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, βρίσκεται στον τέταρτο όμιλο με Νεπτούνας (Λιθουανία) , Μπεσίκτας (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία), Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) και μία ομάδα από τα προκριματικά.

Οι Προκριματικοί Γύροι:

1ος Προκριματικός Γύρος

1. Λέστερ (Μ. Βρετανία)-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)
2. Φριμπούρ (Ελβετία)-Άβτοντορ (Ρωσία)
3. ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Άντβερπ (Βέλγιο)
4. Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Άρης (Ελλάδα)
5. Νόρκοπινγκ Ντόλφινς (Σουηδία)-Εστουδιάντες (Ισπανία)
6. Κάρχου (Φινλανδία)-Οραντέα (Ρουμανία)
7. Καντού (Ιταλία)-Ζολνόκι (Ουγγαρία)
8. Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Σαρλερουά (Βέλγιο)
9. Σιαουλιάι (Λιθουανία)-Λουκόιλ (Βουλγαρία)
10. Τορούν (Πολωνία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
11. Πόρτο (Πορτογαλία)-Νίζνι (Ρωσία)
12. Πρίστινα (Κόσοβο)-Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

2ος προκριματικός γύρος

• Νικητής 7-Νικητής 3
• Νικητής10-Νικητής 5
• Νικητής 9-Νικητής 6
• Νικητής 8-Νικητής 1
• Νικητής 11-Νικητής 4
• Νικητής 12-Νικητής 2

3ος προκριματικός γύρος

• Πριστ/Γκρον/Φριμπ/Άβτ – Σακάρια
• Σιαουλ/Λουκ/Κάρχ/Οραντ-Ναντέρ
• Χάποελ/Σαρλ/Λεστερ/Μπακεν-Μούρθια
• Καντου/Ζολν/ΑΕΚ/Αντβερπ-Λιετκαμπέλις
• Πόρτο/Νίζνι/Τιφλ/Άρης-Παντουρμπίτσε
• Τόρουν/Μινσκ/Ντόλφ/Εστουδ-Μπαϊρόιτ

Οι όμιλοι:

Α’ Όμιλος

• Λούντβιγκσμπουργκ
• Μπάνβιτ
• Αβελίνο
• Βέντσπιλς
• Λε Μαν
• Άνβιλ
• Νικητής 21
• Νικητής 23

Β’ Όμιλος

• Βενέτσια
• ΠΑΟΚ
• Τενερίφη
• Όπαβα
• Χάποελ Χολόν
• Βόννη
• Νικητής 19
• Νικητής 20

Γ’ Όμιλος

• Μπάμπεργκ
• Νίμπουρκ
• ΑΕΚ
• Ντιζόν
• Χάποελ Ιερουσαλήμ
• Φουενλαμπράδα
• Εσκισεχίρ
• Νικητής 22

Δ’ Όμιλος

• Νεπτούνας
• Μπεσίκτας
• Στρασμπούρ
• Βίρτους Μπολόνια
• Ολίμπια Λιουμπλιάνας
• Προμηθέας
• Οστάνδη
• Νικητής 24

shares